Rower – sport to zdrowie

Jazda na rowerze to środek transportu zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując radośnie przed siebie nie tylko zrzucamy zbędny tłuszczyk i zwiększamy masę mięśniową. Rezygnując z pozostałych form transportu nie zanieczyszczamy w dodatku środowiska. Zalety bez wątpienia są warte podkreślenia jednak zainteresowanie musimy w pierwszym rzędzie zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy wybrać?

Wybór roweru nie jest taki prosty jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego w jakich warunkach będziemy jeździć części budujące nasz dwukołowiec będą inne. Opłaca się przejść przez niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne ramy, siodełka czy położenie kierownicy w danych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, aby dobrze dopasować rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. W wyniku tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

W szczególności warto przedstawić dwa zasadnicze modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w ruchu miejskim. Podstawowymi elementami są wyżej zamocowana, giętka kierownica, szerokie i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę z prostymi plecami i lepszą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe oklejenie znakami ostrzegawczymi oraz osłony na łańcuch chroniące przed zabłoceniem w trakcie jazdy. Czasami uzupełnione są bagażnikiem i systemem chroniącym przed kradzieżą. Zazwyczaj także rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie są zbędne.

Jeśli szukamy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB bardzo szybko osiągnęły znaczną popularność, której już nie straciły. Jak łatwo wywnioskować z nazwy zaprojektowano je do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je w głównej mierze mała, dodatkowo wzmacniana rama, mocna, ale raczej lekka konstrukcja i dobre hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome, których konstrukcja powoduje, że jadący są w stanie rozwinąć wyjątkowo szybkie jak na rower prędkości. Pomijając powyższą zaletę mają one jednak parę wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność. Przede wszystkim narzucają one konieczność równej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma bardzo ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam jedynie odwiedzić sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i odstawić samochód do garażu.