Wypoczynek niedaleko Warszawy

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Tak można zwrócić się do warszawiaków, którzy chętnie odwiedzają Podhale i polskie morze, a obok jest przecież piękne Mazowsze. A naprawdę jest tam co zobaczyć!

Autor: krakow4u.pl
Kawałek na zachód od stolicy rozciąga się Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat przyrody. Włócząc się po tamtejszych lasach, można podziwiać nietkniętą faunę i florę. Warto zahaczyć o cmentarz w Palmirach, znajdujących się w centrum Puszczy, gdzie w czasie wojny naziści wymordowali śmietankę społeczną naszego narodu. Istotnym punktem podróży powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miasta słynnego z narodzin Fryderyka Chopina. Jadąc dalej w kierunku zachodnim, dotrzemy do Płocka. Tu mieszczą się wyjątkowo znaczące zabytki Mazowsza, w tym bazylika, w której pochowani są książęta piastowscy. Rekomenduje się też wyprawę w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który pięknie wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

W północnej części województwa jest położonych parę miejsc wartych obejrzenia. Nade wszystko Ostrołęka, główny ośrodek Kurpiów. Funkcjonuje tu wysoko rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności swoich mieszkańców. Region znany jest też z festynów i targów, podczas których podziwia się bliżej kulturę Kurpiów. W okolicy leżą Opinogóra, w której jest muzeum Romantyzmu w zabytkowym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, nazywany Wenecją Mazowsza.

Autor: MOMKAY

Poniżej miasta stołecznego jest Radom, miasto wbrew pozorom wcale nie nudne. Do zobaczenia jest tu kilka zabytkowych budowli, takich jak świątynia św. Wacława czy ponad tysiącletnie ruiny Grodziska Piotrówka. Objeżdżając południowe Mazowsze, obowiązkowo należy odwiedzić dworek w Czarnolesie Jana Kochanowskiego i zabytkową Iłżę.

Masz wielki problem ze znalezieniem dobrego rozwiązania Twego problemu? Na pewno szybko pomoże Ci ta strona www.

W niej cyklicznie odbywają się turnieje średniowieczne.

I na koniec kierunek wschodni. Tu znajdują się Siedlce, z klasycystycznym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Niedaleko można odwiedzić Węgrów, gdzie zafascynować wszystkich powinno słynne zwierciadło Twardowskiego, do podziwiania na zapleczu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny.