Turystyczne atrakcje

Europa to bardzo ciekawy kontynent, który od wielu lat przyciąga do siebie rzeszy urlopowiczów. Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, czy Big Ben w Anglii, to chyba jedne z najlepiej rozpoznawalnych miejsc przez „nie europejskich” turystów. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko część środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania podróżnikom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również posiadają ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

Osoby zainteresowane wydarzeniami II wojny światowej, na pewno nie stracą okazji aby zwiedzić wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych kwater Hitlera, w której skrywał się przez wiele dni w czasie II wojny światowej.Bunkier mieści się na obszarze 250 h i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co kilka metrów możemy napotkać pięciometrowe wieżyczki obserwacyjne- całość robi piorunujące wrażenie.

Każdy z królów rządzących naszym krajem zostawił po sobie pamiątkę, w postaci masywnych zamczysk, które na zawsze wbiły się w krajobraz Polski. Zamczyska te były świadkiem wielu historycznych zdarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamczysk w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ masywna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów kilkakrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie niszczona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na jego zróżnicowanie stylów architektonicznych. Największe straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem głównym punktem oporu. Dziś zamek w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w kraju nad Wisłą. Co rok zwiedza ją około pół miliona turystów. Ze w względu na swoją wartość historyczną został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnym zamkiem wartym do odwiedzenia jest Zamek Czocha. Duży zamek położony 105 km, na zachód od Wrocławia.Zamek ten, to nie tylko dobry kąsek dla turystów, ale również hotel, w którym można miło spędzić weekend. Ze względu na swoje unikalne walory architektoniczne na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy was do odwiedzania Polskich zamków, zapraszamy także do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których odnajdziemy 20 zameczków i pałacyków. Unikalność tego miejsca została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwsze miejsce w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Zasobnie zdobione zamki wraz z otaczającymi je krajobrazami zapewniają niezapomniane wrażenia. Zachęcamy do odwiedzenia tej niesamowitej i mistycznej doliny.

Jeśli interesujesz się historią to na pewno zaciekawi cię Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się dawnymi metodami niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum gromadzi i zabezpiecza przedmioty związane z nieceniem ogniem. Muzeum posiada różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, chemiczne, wśród przedmiotów możemy również wyszukać krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z kraju nad Wisłą i ze świata. Muzeum organizuje wiele stałych wystaw np.: „Historia niecenia ognia” opowiada o różnych metodach niecenia ognia i przedmioty do tego wykorzystywane. Ekspozycję otwiera prezentacja krzesiw, od najprostszych żelaznych, poprzez krzesiwa o ciekawie zdobionych uchwytach, aż do krzesiw przypominających broń palną. „Świat etykiet” to następna wystawa, której treścią są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety pojawiły się w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu stały się jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania oświatowe, albo funkcję dekoracyjną.

Podobnym obiektem do Muzeum Filumenistycznego jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa specjalizuje się w gromadzeniu i udostępnianiu artefaktów związanych z drukarstwem. Muzeum może poszczycić się wieloma cennymi kolekcjami m.in.: największą w Polsce kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierków ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, dawnymi maszynami używanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z ciekawszych w Europie kolekcji narzędzi do badania właściwości papieru.

Jeżeli jednak nie interesują cię wyprawy po muzeach i starych zamkach, a waszym żywiołem są wyprawy po bezdrożach możesz wypuścić się w Góry Stołowe. Główne atrakcje, jakie oferują te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te tereny najbardziej oblegane są latem przez turystów, zatem doradzamy wybrać się tam w innym terminie – a warto, ponieważ w tym miejscu natura pozostawiła po sobie niespotykane ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to obiekty mniej odwiedzane przez urlopowiczów, dlatego jeżeli doceniasz spokój i ciszę śmiało możesz się spakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeśli zadecydujesz zajechać w te tereny koniecznie musisz zakręcić do małej mieściny Srebrna Góra. Odnajdziesz tam bardzo dużo niespotykanych atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga turystów z całej Polski, dzięki rozbudowanej bazie hotelowej, każdy wyszuka miejsce do spania odpowiadające zarówno zasobności kieszeni jak i wymaganiom. Miejscowość Srebrna Góra położona jest w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby przyjechać do tej pięknej miejscowości. Główną i największą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została wybudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki ciężkiej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie została zmarnowana. Stawiana z wielkim rozmachem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo profitów między innymi: cegielnie, wapienniki. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Następnym interesującym miejscem do odwiedzenia w polskich górach jest Jaskinia Niedźwiedzia mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo wiele interesujących zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe są tu na porządku dziennym, ponadto jaskinię pomieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około 2 km długości, zatem jest, gdzie chodzić. Odwiedzanie jest bardzo miłe i przyjemne, dobrze oświetlone szlaki, wygodne chodniki, wszystko to przyciąga setki turystów.

Jednym z najciekawszych miejsc w Polsce wartych zwiedzenia jest Zakopane i jego obszar. Polskie tatry oferują bardzo dużo atrakcji, które każdy szanujący się podróżnik powinien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z atrakcyjnych miejsc, z którymi warto się zapoznać. Liczne i bardzo dobrze przygotowane ścieżki zachęcają do długich wypraw w góry. Zakopane co roku przyciąga mnóstwo zwiedzających niezależnie od pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelowej, z zakwaterowaniem nie ma kłopotów wystarczy kilka dni wcześniej zająć miejsce hotelowe. W Zakopanem znajdziesz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od wyposażenia oraz oferowanych usług. Masaże, jacuzzi, basen, sauny stoły bilardowe, internet w pokoju czy coraz modniejsze hair salons to już standard, dla dużej liczby hoteli. Oczywiście będąc w w tym mieście, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpiękniejszych jezior w Polsce czyli Morskie Oko, które jest chyba jednym z najbardziej ciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Podróżując z północy na południe w kierunku Zakopanego warto wstąpić do małego miasteczka położonego niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym mieście mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co roku wiele tysięcy turystów. Wszystko to za sprawą bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu rodaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest gdzie zwiedzać. Bardzo dużo malowniczych grot utworzonych przez naturę, oraz kilkudziesięciu pokoleń górników, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez to miejsce. Zatem jeżeli będziesz przejeżdżać przez Wieliczkę warto choćby na chwilę zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to piękne i pełne tajemnic miejsce.

Widziałeś już wszystkie atrakcje turystyczne w Polsce? Koniecznie musisz zobaczyć małą wyspę oddaloną 100 km od wybrzeża Kraju nad Wisłą. Bornholm, to mała i urocza duńska wysepka, która przyciąga co roku masę wędrowców pragnących zaznać ukojenia. Na wyspę można dotrzeć płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wyspie odnajdziemy wiele atrakcji – przede wszystkim związanych z aktywnym wypoczynkiem – amatorzy windsurfingu i kitesurfingu nie będą zawiedzeni. Dzięki ułożonym po całej wysepce ścieżką rowerowym oraz trasą do wędrówek pieszych mamy sposobność zwiedzenia każdego jej zakątka. Baza noclegowa jest bardzo dobrze przygotowana, w ofercie znajdziemy hotele, domy letniskowe, kempingi oraz pola namiotowe – więc każdy znajdzie coś interesującego i w ciekawej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te ciekawe miejsca, możesz wybrać się w Ukraińskie Karpaty, które również oferują wiele atrakcyjnych szlaków, którymi może podążyć każdy podróżnik. Czarnohora to jedno z najwybitniejszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. Jezioro Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części gór. Przepiękne rozległe doliny, turnie skalne, i ukształtowane przez lodowce małe jeziorka to cechy, które są charakterystyczne dla tych terenów.

Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę w ukraińskie góry, obowiązkowo powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągnięte od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swoją unikalną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na skrajnych pasmach, a nie jak zazwyczaj bywa w głównym grzbiecie.Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) unoszącym się na 1961 m. n.p.m. Góry składają się są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także skał pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, góry to nie tylko wycieczki po szczytach i podziwianie pięknego krajobrazu. Nasi południowi wymyślili coś co ściąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z najlepszych kompleksów basenowych w Europie. Przyjeżdżają tam turyści niemal z każdego zakątka Europy, co świadczy o tym, iż Aquapark Tatralandia okazał się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i ciekawym pomysłem, nawet w małym mieście (Liptowski Mikulasz) można wykonaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli poszukujesz niepowtarzalnych miejsc koniecznie musisz odwiedzić niezwykłe miejsce w Stanach Zjednoczonych, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion bezwzględnie zasługuje na miano cudu świata, tworzony przez 10 mln kanion znają chyba wszyscy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej interesującym cudem natury w USA i na naszejplanecie. Co rok zjeżdża tam około czterech milionów wędrowców chcących zapoznać się z tym niesamowitym miejscem, i nie ma co się dziwić bo rozmiary tego Kanionu są niezwykłe (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje bardzo wiele form odwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od zasobności portfela.)Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat widać na każdym kroku, zatem jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.