Wakacje poza miastem

Organizując urlop albo wyprawę na weekend, należy brać pod uwagę wycieczkę w region Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, płynący przez kilka województw. Wizytując ten rejon opłaca się zostawić samochody i przesiąść się na dwa kółka lub kajaki. Pilica jest długa na powyżej trzystu kilometrów i na znacznej części jej biegu znakomicie nadaje się na spływy, a przepastne tereny parków krajobrazowych zapraszają do rowerowych wycieczek.

Pilica pięknie płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla miłośników dzikiej natury. Składa się on z trzech terenów – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przedborski znajduje się na styku województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Słynie z puszcz pełnych dzikich zwierząt i wielu chronionej flory. W jego rejonie biegnie szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, idący od Piotrkowa Trybunalskiego aż do Krzętowa. Szlak zahacza też o Sulejowski Park Krajobrazowy, leżący w sąsiedztwie Łodzi. W Parku tym zbudowano Zbiornik Sulejowski, idealny na relaks na rowerach wodnych. Dalej jest Spalski Park Krajobrazowy, który oprócz wspaniałej dzikiej natury, oferuje liczne zabytki. W Inowłodzi zobaczymy pozostałości twierdzy z czasów Kazimierza Wielkiego, a w Studziannej można podziwiać gotycki klasztor Filipinów. Cały krajobraz usiany jest zabytkowymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą wyznaczonych jest parę tras, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich należą do najciekawszych spływów, jakie ma Pilica. Spływ tą rzeką jest nietrudny i nadaje się dla całej rodziny. Proponowane są zazwyczaj eskapady weekendowe ze spaniem po drodze, ale rekomenduje się też poświęcenie urlopu, płynąc przez wszystkie złączone parki krajobrazowe.